Skip to content

Porady

Czy grill gazowy jest zdrowy?

Jesteś osobą, która dba o swoje zdrowie? Starasz się żyć aktywnie i jeść pełnowartościowe posiłki? Zastanawiasz się, czy grillowane jedzenie może być nie tylko smaczne, ale też zdrowe? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Zamień swój standardowy grill na gazowy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, dlaczego grill gazowy jest zdrowszy niż węglowy.
“Grillowane jedzenie jest zdrowsze niż smażone”- to powtarzana od lat zasada, którą z pewnością każdy z nas chociaż raz usłyszał. Niestety ta popularna reguła nie zawsze jest zgodna z prawdą. Jeśli chcesz cieszyć się nie tylko wyjątkowym smakiem, ale przede wszystkim zdrowym jedzeniem, poznaj 5 istotnym faktów o zdrowym grillowaniu.

Spis treści

Fakt 1: Grill gazowy jest zdrowszy niż węglowy

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem dr. hab. inż. Artura Badydy sprawdzili, jakie substancje znajdują się w powietrzu podczas tradycyjnego weekendowego grillowania. Przebadano trzy rodzaje grilla: opalany węglem drzewnym, brykietem oraz grill węglowy. Badanie jednoznacznie wykazało niepokojąco wysokie wartości szkodliwych substancji podczas palenia węglem i brykietem. 

Stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5 wyniosło ponad 30 000µg/m3, więc było 1000-10 000 razy wyższe od typowego stężenia występującego w powietrzu atmosferycznym. Podobnie wysokie poziomy odnotowano w przypadku rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Jednocześnie badacze stwierdzili, że najbezpieczniejszą formą grillowania jest grill gazowy, który praktycznie nie wytwarza żadnych niebezpiecznych substancji w przeciwieństwie do grilla węglowego. Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się smacznym i zdrowym posiłkiem zamień węgiel na gaz. 

Fakt 2: Grill gazowy jest bezpieczny

Grille gazowe nie emitują szkodliwych substancji, ponieważ ich paliwem jest gaz. Wykorzystywany do grillowania gaz to propan lub mieszanka propan-butan, która jest neutralna dla naszego zdrowia. Dodatkowo podczas grillowania na gazie możesz zapomnieć o duszącym i gęstym dymie, ponieważ gaz spala się czysto i  bezzapachowo. Produktami tej reakcji są woda oraz dwutlenek węgla, które  nie wpływają na smak ani na zapach potrawy. 

Fakt 3: Grill gazowy posiada regulację temperatury

Jeśli chcesz zdrowo grillować zwróć uwagę na proces przygotowywania jedzenia. Kolejnym szkodliwym czynnikiem, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie jest spalone mięso. Jeśli grillujesz na węglu z pewnością zdarzyło Ci się zapomnieć o grillującej się karkówce i zamiast soczystego kawałka mięsa, Twoim oczom ukazała się spalenizna i gęsty dym. 

Kolejną zaletą grilli gazowych, która pozwoli Ci cieszyć się zdrowym posiłkiem jest kontrola temperatury. Dzięki wbudowanemu w pokrywie termometrowi w grillach gazowych Campingaz możesz swobodnie kontrolować i dostosowywać temperaturę do potrzeb swojego dania. Dodatkowo, stalowa pokrywa grilla gazowego pozwala utrzymać wybraną temperaturę przez cały proces grillowania. 

Fakt 4: Grill gazowy to różnorodność

Podstawą zdrowego odżywiania jest różnorodność. Grillowanie nie musi oznaczać kiełbasy z keczupem i pszennej bułki. Zadbaj o to, by na Twoim talerzu oprócz mięsa znalazły się także kolorowe warzywa i owoce oraz produkty zbożowe. Naukowcy z Harwardzkiego Uniwersytetu podkreślają, że warzywa i owoce powinny wypełniać połowę Twojego talerza, pełnoziarniste produkty zbożowe powinny stanowić ¼ dania, a pozostałe miejsce powinno zająć źródło białka (¼ talerza). 

Nowoczesne technologie wykorzystywane w grillach gazowych pozwolą Ci przygotować smaczne i odżywcze posiłki z różnych stron świata! Dzięki systemowi Campingaz Culinary Modular łatwo wymienisz ruszt na opiekacz do drobiu, kamień do pizzy, wok lub patelnię z powłoką zapobiegającą przywieraniu. 

Grillowana paella, pełnoziarnista pizza, sezonowe warzywa w musztardowym sosie, faszerowane bataty lub grillowane figi – brzmi smaczne? Jeśli wybierzesz grill gazowy będziesz mógł eksperymentować do woli!

Fakt 5: Grill gazowy można łatwo wyczyścić

Masz grilla węglowego? Pamiętaj, by po każdym użyciu dokładnie wyczyścić swój sprzęt. Grillowanie na ruszcie, na którym znajdują się resztki jedzenia, tłuszcz i spalenizna jest niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Jeśli jednak masz dość uporczywego szorowania i skrobania zamień swój grill na gazowy. 

Stworzony przez Campingaz system Instaclean pozwala w mniej niż 60 sekund wyciągnąć ścianki wewnątrz misy grilla oraz tacę ociekową, które z łatwością umieścisz w zmywarce.  Zaoszczędzony na zmywaniu czas poświęć na ulubioną aktywność sportową! 

ZOBACZ

PRODUKTY

Facebook