Skip to content

Gdzie można grillować? To warto wiedzieć!

Facebook
Pinterest
Drukuj
Czy grill gazowy można rozpalić wszędzie? Jest zdrowy, nie emituje szkodliwego i uciążliwego dymu, ale mimo to są miejsca, gdzie korzystanie z niego – oraz jakichkolwiek innych urządzeń tego typu – może sprowadzić na Ciebie poważne kłopoty.
Przed położeniem na ruszcie pierwszych kawałków mięsa lepiej dokładnie zapoznaj się z przepisami oraz regulaminami, aby nic niespodziewanego nie przeszkodziło Ci w relaksie i delektowaniem się smakiem przepysznych potraw.

Spis treści

Kiedy grillowanie jest legalne? Miejsca, w których legalnie rozłożysz grill na gaz

Grill na gaz pozwoli Ci w błyskawicznym tempie przygotować przepysznego kurczaka, steki, warzywa czy szaszłyki. Pytanie tylko, czy wszędzie rozpalenie go będzie zgodne z prawem? Niestety nie. Jest wiele miejsc – szczególnie w terenie – gdzie takie działania nie są dozwolone. Lepiej nie wyciągaj grilla w lesie oraz nad jeziorami, poza wyraźnie wyznaczonymi do tego miejscami. Uważaj również z przygotowywaniem jedzenia na ruszcie w parku miejskim czy na plaży – w niektórych miastach są do tego specjalnie wyznaczone strefy.

Często jednak zagospodarowane polany czy tereny nad zbiornikami wodnymi mają własne regulaminy wewnętrzne, zakazujące urządzania grilli czy rozpalania ognisk. Musisz pamiętać również, że każde urządzenie generujące iskrę – w tym również grill gazowy – musi być używane z rozwagą i zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Zgodnie z prawem ognia bowiem kategorycznie wzniecać nie można też w odległości 100 m od granicy lasu oraz na terenach śródleśnych. Zawsze jednak pozostaje Ci własny ogród, taras lub balkon – choć te ostatnie również mogą być obarczone pewnymi warunkami.

Czy można rozpalić grill bez dymu w lesie?

Choć grill gazowy nie emituje szkodliwych substancji i można w jego przypadku łatwo zapanować nad temperaturą, zgodnie z prawem jego używanie jest niedozwolone na terenach śródleśnych oraz leśnych. Wyjątkiem są wyłącznie specjalnie wyznaczone do tego celu miejsca, a i w tym przypadku powinieneś zapoznać się dokładnie z wewnętrznym regulaminem, aby nie złamać żadnego z jego punktów. Warto tu dodać również, że za grillowanie w lesie – nawet zdrowe i bez dymu – otrzymać możesz karę, a jej wysokość ustalą odpowiednie służby. Zgodnie z przepisami może ona wynosić od 20 zł, nawet do 5000 zł.

Zdrowy grill w plenerze. Gdzie można grillować?

W okresie letnim przenośny grill na gaz wielu z nas ma ochotę rozstawiać niemalże wszędzie – nad jeziorami i innymi zalewami, na plażach, w parkach czy na miejskich skwerach. Czy istnieją jednak jasne przepisy określające, kiedy jest to możliwe, a w jakich sytuacjach kategorycznie zabronione?


Niestety fani barbecue muszą być w tej kwestii szczególnie uważni, bo o złamanie przepisów nie trudno. Jasne jest, że niedozwolone jest posługiwanie się ogniem w odległości 100 m od lasu. W przypadku wymienionych jednak wyżej miejsc kierować się trzeba wewnętrznymi regulaminami oraz przepisami stworzonymi przez ich zarządców. W wielu przypadkach grillowanie jest możliwe, jednak obarczone wieloma warunkami, takimi jak np. zakaz spożywania alkoholu czy określone rozmiary ognia albo korzystanie wyłącznie z wcześniej przygotowanego do tego miejsca i paleniska.

Czy grill gazowy może być legalnie używany na balkonie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, przez które używanie grilla gazowego mogłoby być uznawane za niedozwolone na balkonie. Dotyczy to zarówno powierzchni znajdujących się w domach jednorodzinnych, jak i w blokach mieszkalnych. Zanim jednak rozpoczniesz grillowanie, zapoznaj się jeszcze z wewnętrznym regulaminem wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni. Często te jednostki mają określone własne przepisy, których złamanie wiązać się może z licznymi nieprzyjemnościami.

Grillowanie na balkonie? Wiele zależy od Twojej spółdzielni i sąsiadów

Grillowanie bywa zakazane w blokach mieszkalnych, ze względu na potencjalne zagrożenie pożarem oraz skutki takiego zachowania, nieprzyjemne dla innych mieszkańców. Zwykle jednak zapis ten dotyczy jedynie korzystania z urządzeń zasilanych węglem, które rzeczywiście produkują wiele dymu, a ich płomienie bywają nieprzewidywalne. Grille gazowe nie sprawiają takich problemów, bardzo więc prawdopodobne, że Twoi sąsiedzi nie będą mieli nic przeciwko. Zawsze jednak lepiej zapytać, by uniknąć ewentualnych kłopotów.

Grill ogrodowy nigdy Cię nie zawiedzie

Campingaz ma w swojej ofercie zarówno stosunkowo niewielkie urządzenia pasujące do małych powierzchni, jak również potężne grille ogrodowe dostępne w różnych wariantach i modelach. Są one wykonane z solidnej jakości materiałów i bez problemu chowa się w nich cała butla gazu. Dzięki temu stanowi niezwykle estetyczną ozdobę Twojego podwórka, na którym możesz grillować bez żadnego problemu.


Zaletą takiego grilla jest też to, że duży ruszt pozwoli Ci bez problemu przygotować wiele porcji jednocześnie. W ten sposób będziesz mógł w jedno popołudnie zaprosić do siebie wszystkich bliskich i znajomych, nawet o różnych gustach kulinarnych. Bez problemu bowiem poradzisz sobie z równym grillowaniem mięs, ryb czy warzyw, bez obaw o ich spalenie czy przesuszenie. Grillowanie na własnej posesji nie ściągnie na Ciebie też żadnych problemów prawnych, ale pamiętaj, by zadbać o wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem.

Zobacz inne artykuły:

Porady

Pieczarki faszerowane na grilla z boczkiem

Pieczarki z boczkiem na grilla – jak przygotować? Organizujesz spotkanie przy grillu? Jeśli tak, pieczarki faszerowane na grilla z boczkiem to sposób na zadowolenie nawet

Porady

Czy grill gazowy jest zdrowy?

Fakt 1: Grill gazowy jest zdrowszy niż węglowy Czy grill gazowy jest zdrowy? Na pewno zdrowszy niż grill węglowy. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem

Zobacz również

Porady

Pieczarki faszerowane na grilla z boczkiem

Pieczarki z boczkiem na grilla – jak przygotować? Organizujesz spotkanie przy grillu? Jeśli tak, pieczarki faszerowane na grilla z boczkiem to sposób na zadowolenie nawet

Porady

Czy grill gazowy jest zdrowy?

Fakt 1: Grill gazowy jest zdrowszy niż węglowy Czy grill gazowy jest zdrowy? Na pewno zdrowszy niż grill węglowy. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem

Porady

Jaki materac dmuchany pod namiot?

Jaki materac pod namiot wybrać? Kilka porad Jest przynajmniej kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, szukając idealnego materaca pod namiot. Wśród najważniejszych można wymienić