Skip to content

Jak działa grill gazowy?

Facebook
Pinterest
Drukuj
Czy grill gazowy dobrze sprawdzi się podczas przyrządzania steków, kurczaka czy przepysznych szaszłyków? Zdecydowanie tak! Korzystając z niego, warto jednak również wiedzieć, na jakiej zasadzie działa. Dzięki temu będziesz mógł z niego korzystać bez żadnego problemu, unikniesz niepotrzebnego stresu, a przygotowywane potrawy zawsze będą perfekcyjne.
Sprawna obsługa pozwoli Ci też wydobyć z tego urządzenia to, co jest w nim najwspanialsze.

Spis treści

Grill gazowy – zasady działania

Grill na gaz to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych urządzeń węglowych. Jest wygodniejszy w użyciu, sprawia mniej kłopotów, nie ma wokół niego bałaganu, a jedzenie na nim przygotowywane jest równie smaczne. Różnica polega jednak na tym, że w jego przypadku paliwo stanowi gaz. Grillowanie jest więc możliwe dzięki podłączeniu go do butli gazowej bądź też bezpośrednio do sieci. Zależnie od modelu, kurczak, steki i inne potrawy przygotowywane mogą być w grillu gazowym bezpośrednio nad płomieniem lub też za pośrednictwem trwałych elementów, które ulegają podgrzaniu. Warto wspomnieć tu również, że jest to grill bez dymu, którego rozpalenie trwa krótką chwilę. Palniki uruchamiają się błyskawicznie, od razu po przekręceniu pokrętła i uruchomieniu zapalarki, co gwarantuje niepowtarzalną wygodę.
Grill ogrodowy na gaz ma obwód zamknięty, dzięki czemu używające go osoby nie mają bezpośredniego kontaktu z paliwem. Takie rozwiązanie gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i na pewno nie sprawi nikomu szczególnych trudności. Równie przyjemne jest regulowanie temperatury, wiele modeli jest bowiem wyposażonych w termometry. Obserwowanie ich pozwala na zmniejszanie lub zwiększanie płomienia, w zależności od Twoich potrzeb. Robić to możesz w bardzo łatwy sposób – pokrętłami dedykowanymi poszczególnym palnikom. To ogromna przewaga tego typu urządzeń nad rozwiązaniami węglowymi, w których łatwo przesuszyć przygotowywane potrawy.

Konstrukcja grilla gazowego

Wybierając zdrowy grill gazowy, przyjrzeć się należy również jego konstrukcji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, ale nie wszystkie spełniają swoje zadanie w odpowiedni sposób. Ważne jest, by urządzenie to zostało stworzone z najwyższej klasy trwałych materiałów. Nie powinny one w żaden sposób też wpływać na smak przygotowywanych potraw ani się zbytnio nagrzewać, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników.
Niezależnie od tego, czy potrzebny Ci grill do steków, kurczaka czy przygotowywania warzyw, najważniejsza kwestia to odpowiednie palniki. Powinny być solidne i wytrzymałe, najlepiej o dość dużej średnicy. Dzięki temu przygotowywanie dań będzie wygodne, szybkie i przyjemne. Ciepło będzie też dobrze rozprowadzane, jeśli palniki znajdą się w odpowiedniej odległości od rusztu, by nie doszło do przypalenia jedzenia.

Czy warto kupić grill na gaz i dlaczego?

Grillowanie na urządzeniu gazowym jest niezwykle wygodne, trudno się więc dziwić, że wybiera je coraz więcej Polaków. Jedna butla starcza na wiele godzin i nie trzeba przejmować się rozpałkami, zapałkami, sadzą czy innymi niedogodnościami wynikającymi z używania grilli zasilanych węglem. Masz też pewność, że podgrzewanie przysmaków odbywa się w stałych warunkach. Bez problemu wydobędziesz z nich perfekcyjny smak, co wcale nie jest takie łatwe w przypadku grillowania na nierównym płomieniu, nad którym trudno zapanować.
Wielu osobom wydaje się, że charakterystyczny smak grillowanych dań osiągnąć się da wyłącznie przy użyciu czarnego paliwa. Prawa jest jednak inna – rozwiązania gazowe gwarantują wysoką temperaturę, dzięki której białko szybko się ścina, a pory w zewnętrznych partiach mięsa się zamykają. Dzięki temu podawane dania są soczyste i rozpływają się w ustach. Nie grozi Ci tu wysuszenie produktów, do którego niestety często dochodzi podczas dłuższego grillowania nad węglem.

Grill ogrodowy na gaz – zalety

Urządzenia gazowe oferują pełną kontrolę nad ich pracą, co przekłada się na satysfakcjonujące efekty i przepyszne smaki potraw. Nie jest to jednak jedyny powód, by je kupić. Ich największą zaletą jest bowiem sposób działania, który zapewnia maksymalny komfort i wygodę. Ich odpalanie trwa kilka sekund, a do tego nie grozi Ci przy tym pobrudzenie ubrań. Co więcej, zależnie od modelu, grill gazowy możesz nagrzać się do 250°C w zaledwie 10 minut, co jest wynikiem nie do osiągnięcia dla urządzeń węglowych.
Warto wspomnieć również o trwałości tych urządzeń oraz wysokiej jakości ich wykonania. Stworzone są z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu mogą bezawaryjnie spełniać swoje zadanie przez długie lata. Są doskonałą inwestycją, która cieszyła Cię będzie co sezon. Stylowo prezentują się w ogrodzie, a dokupić można do nich profesjonalne i wytrzymałe pokrowce, odporne na wszelkie niesprzyjające czynniki atmosferyczne.

Zobacz inne artykuły:

Porady

Pieczarki faszerowane na grilla z boczkiem

Pieczarki z boczkiem na grilla – jak przygotować? Organizujesz spotkanie przy grillu? Jeśli tak, pieczarki faszerowane na grilla z boczkiem to sposób na zadowolenie nawet

Porady

Czy grill gazowy jest zdrowy?

Fakt 1: Grill gazowy jest zdrowszy niż węglowy Czy grill gazowy jest zdrowy? Na pewno zdrowszy niż grill węglowy. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem

Zobacz również

Porady

Pieczarki faszerowane na grilla z boczkiem

Pieczarki z boczkiem na grilla – jak przygotować? Organizujesz spotkanie przy grillu? Jeśli tak, pieczarki faszerowane na grilla z boczkiem to sposób na zadowolenie nawet

Porady

Czy grill gazowy jest zdrowy?

Fakt 1: Grill gazowy jest zdrowszy niż węglowy Czy grill gazowy jest zdrowy? Na pewno zdrowszy niż grill węglowy. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem

Porady

Jaki materac dmuchany pod namiot?

Jaki materac pod namiot wybrać? Kilka porad Jest przynajmniej kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, szukając idealnego materaca pod namiot. Wśród najważniejszych można wymienić